Temat wpisu

W jakich problemach można uzyskać pomoc psychologiczną online a w jakich zalecane jest wsparcie w stacjonarnym gabinecie?

Trudności natury psychicznej mogą dotknąć każdego z nas, szczególnie w czasie tak intensywnych przemian, jakie zaserwowała nam pandemia. Nawet osoby zupełnie zdrowe i posiadające stabilną sytuację życiową, mogą odczuwać nasilone lęki, przygnębienie, doświadczać kłopotów w relacjach z bliskimi i innych problemów wywołanych specyfiką obecnej sytuacji. Natomiast u osób, które zmagały się z problemami psychologicznymi już wcześniej, objawy mogą się nasilać, a dostęp do odpowiedniej pomocy może być utrudniony. W tych wszystkich okolicznościach z pomocą przychodzi psychoterapia i porady psychologiczne w formie zdalnej – przez Internet. Czy jednak ten rodzaj pomocy jest odpowiedni dla wszystkich? Kto może z niej korzystać i czerpać z jej dobrodziejstw, a w jakich przypadkach lepiej jest poszukać wsparcia psychologicznego w stacjonarnych placówkach i gabinetach?

 

Kto i kiedy może skorzystać z porady psychologa online? 

Kiedy tylko potrzebujesz pomocy psychologicznej, najszybciej i najłatwiej możesz ja znaleźć przez Internet. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i jak trudno jest Ci znaleźć chwilę wolnego czasu w biegu życia – jeśli tylko dysponujesz odpowiednim urządzeniem i połączeniem internetowym – zdalną konsultację psychologiczną, a w razie potrzeby psychoterapię, dużo łatwiej będzi Ci wkomponować w harmonogram dnia. Z jakimi problemami możesz się zgłosić na taką konsultację? 

Za pomocą terapii internetowej z powodzeniem leczone są takie problemy, jak:

Jeśli nie masz pewności, czy w Twoim problemie uzyskasz wsparcie za pomocą internetowej rozmowy z psychologiem, czy to poprzez wideokonferencję, czy za pomocą innej formy kontaktu zdalnego – zapytaj nas – doradzimy Ci, co możesz zrobić w Twojej sytuacji. Możesz też po prostu umówić pierwszą konsultację z wybranym psychologiem i on po uważnym wysłuchaniu Cię – albo od razu udzieli Ci potrzebnego wsparcia, albo pokieruje Cię, gdzie możesz szukać najbardziej odpowiedniej pomocy. Nie zostaniesz sam z problemem, jesteśmy tu dla Ciebie!

 

W jakich problemach zalecana jest pomoc psychologiczna w formie stacjonarnej zamiast wsparcia online?

Pomimo bezspornych dowodów na skuteczność terapii psychologicznej przez Internet i licznych korzyści z niej płynących, istnieją sytuacje, kiedy lepiej jest skierować swoje kroki do tradycyjnego gabinetu, poradni psychologicznej, czy nawet szpitala psychiatrycznego. Są to te wszystkie przypadki, kiedy konieczna jest natychmiastowa interwencja, np. medyczna, kiedy istnieje bezpośrednie zagrożenie życia, kiedy potrzebna jest bezpośrednia obserwacja pacjenta lub gdy po prostu brak jest odpowiedniego sprzętu lub zdolności obsługi połączeń zdalnych i w związku z tym swobodne korzystanie z pomocy online jest znacząco utrudnione. Jakie to przypadki?

  • interwencja kryzysowa, np. doświadczanie przemocy fizycznej lub seksualnej, tendencje samobójcze – online trudniej jest podjąć odpowiednią interwencję, a Twoje bezpieczeństwo jest tu absolutnym priorytetem!
  • poważne uzależnienia od substancji – alkoholizm, narkomania, lekomania i inne uzależnienia od substancji, występujące w takim nasileniu, że konieczne mogą się okazać interwencje medyczne (np. zabiegi odtrucia), pobyt w ośrodku leczenia uzależnień i regularna kontrola stanu zdrowia osoby dotkniętej problemem uzależnienia. W takich przypadkach psycholog pracujący online ma ograniczone możliwości oceny stanu zdrowia pacjenta i podjęcia odpowiednio szybko koniecznych działań. 
  • ciężki stan psychiczny, stan bezpośrednio po przebytej traumie, psychoza (objawiająca się np. halucynacjami, urojeniami) – tu również konieczna jest bieżąca kontrola stanu zdrowia pacjenta i możliwość szybkiego reagowania, co na odległość jest znacznie utrudnione
  • choroby wymagające leczenia psychiatrycznego w szpitalu lub innym ośrodku i stałej obserwacji, np. aktywny epizod schizofrenii
  • ograniczenia technologiczne – osoby nieposiadające łącza internetowego o wystarczającej przepustowości oraz odpowiedniego sprzętu, umożliwiającego komfortowe korzystanie z wideokonferencji i innych form pomocy online
  • wady wzroku, słuchu i inne niepełnosprawności bądź ograniczenia, zakłócające swobodne korzystanie z technologii wykorzystywanych do kontaktu zdalnego
  • znaczne trudności, opory lub stres doświadczany podczas korzystania z nowych technologii  – jeśli sam fakt użycia urządzeń technologicznych, Internetu bądź np. aplikacji do wideokonferencji stanowi dla kogoś czynnik stresujący, być może lepszym rozwiązaniem będzie uzyskanie wsparcia w stacjonarnej placówce. 
  • dzieci – pomoc psychologiczna dzieciom rządzi się nieco innymi prawami niż terapia osób dorosłych. Przede wszystkim specyfika komunikacji z dzieckiem jest diametralnie inna. W przypadku osób dorosłych użycie słów, mimiki i gestykulacji – czyli tego, co jest możliwe do przekazania poprzez wideokonferencję – jest w zupełności wystarczające. Natomiast do nawiązania relacji z dzieckiem i zbudowania jego zaufania przez psychologa, używane są liczne akcesoria i formy ruchu – zabawki, rysowanie, malowanie, zabawy ruchowe, animacje, odgrywanie ról itp. To wszystko w obecnych realiach nie jest możliwe do odtworzenia przez Internet w formie zapewniającej dziecku wystarczający poziom poczucia bezpieczeństwa. Kolejnym aspektem jest brak możliwości zapewnienia dziecku odpowiednich warunków do terapii, np. zabezpieczenia jej poufności, natomiast dziecko samo nie może być odpowiedzialne za dopilnowanie, by te warunki były odpowiednie.

 

Co możemy zrobić, gdy zdalna pomoc psychologiczna jest potrzebna od zaraz a nasza sytuacja utrudnia nam skorzystanie z niej?

Kiedy problem dotyczy któregoś z przypadków wymienionych powyżej, istnieją różne rozwiązania. Jeśli sytuacja jest poważna, polecamy jak najszybsze zgłoszenie się do lokalnej placówki udzielającej doraźnej pomocy psychologicznej, tak aby stan psychiczny osoby dotkniętej problemem jak najszybciej został ustabilizowany a jego życie i zdrowie zabezpieczone. Może być to szpital psychiatryczny lub poradnia psychologiczna, ośrodek interwencji kryzysowej (lista ośrodków), a w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub jeden z bezpłatnych telefonów wsparcia (np. 116 111 – dzieci, 116 123 – dorośli), oferujących pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Jednak kiedy sytuacja nieco się unormuje, nie należy zwlekać ze zgłoszeniem się po długoterminowe wsparcie. I to jest właściwy moment na podjęcie psychoterapii, również zdalnej, jeśli warunki na to pozwalają. Pamiętajmy, że nawet jeśli kryzys został zażegnany, problemy mogą nawracać. Zrobimy, co w naszej mocy, aby do tego nie dopuścić i wspierać Cię na drodze do trwałej poprawy Twojego dobrostanu psychicznego.

W przypadku, gdy wsparcie potrzebne jest dla dziecka lub nastolatka rekomendujemy znalezienie lokalnej placówki, zatrudniającej specjalistów terapii dzieci i młodzieży. Jeśli jest to kłopotliwe – możemy zaproponować konsultacje dla rodziców online, np. dotyczące problemów wychowawczych lub poprawiające kompetencje do jak najlepszego wspierania swojego dziecka, gdy tego potrzebuje. Można również zgłosić się po doraźną pomoc w formie rozmowy wideo wraz z dzieckiem – w sytuacjach kryzysowych taka rozmowa z psychologiem może przynieść znaczną ulgę.

Jeśli problemem w korzystaniu z pomocy psychologa online są trudności w obsłudze sprzętu bądź obawy z tym związane – odezwij się do nas, postaramy się wskazać Ci najlepsze rozwiązania tych problemów.

 

Terapia online – czy to dla mnie?

Jeśli czytasz teraz ten wpis – odpowiedź brzmi: najprawdopodobniej tak! Porady psychologiczne przez Internet i zdalna psychoterapia są z powodzeniem stosowane na całym świecie, wszędzie gdzie dotarły zdobycze nowoczesnej technologii i sięgają łącza internetowe. Dzięki tym formom komunikacji psychologowie i terapeuci mogą udzielać skutecznej pomocy każdemu, kto tego potrzebuje, bez ograniczeń związanych z lokalizacją, trudnościami związanymi z dojazdem czy chociażby czasem potrzebnym na przemieszczenie się do gabinetu. Zdalnie można leczyć przeróżne problemy i zaburzenia psychiczne, w wielu z nich osiągając istotną poprawę funkcjonowania już po względnie niedługim czasie. Czasem ogromną ulgę przynosi już jedna sesja konsultacyjna bądź wspierająca, czasem już po kilku tygodniach udaje się w dużym stopniu rozwiązać problem, który wydawał się wcześniej ciężarem nie do udźwignięcia. 

 

Jeśli masz wątpliwości, czy uda Ci się uzyskać właściwe wsparcie drogą internetową, i jak wybrać odpowiedniego specjalistę – skontaktuj się z nami! Jesteśmy tu po to, żeby wskazać Ci najlepszą ścieżkę do poprawy jakości Twojego życia. Umów konsultację z psychologiem już dziś.

 

Podobne wpisy

Obalamy psychologiczne mity – czym naprawdę jest introwersja?

Myślisz, że jesteś introwertykiem? Zastanów się nad tym. W kulturze popularnej, w Internecie i lekkich czasopismach stworzony został mit introwertyka. ...

W jakich problemach można uzyskać pomoc psychologiczną online a w jakich zalecane jest wsparcie w stacjonarnym gabinecie?

Trudności natury psychicznej mogą dotknąć każdego z nas, szczególnie w czasie tak intensywnych przemian, jakie zaserwowała nam pandemia. Nawet osoby ...

Dlaczego uważamy, że jesteś kimś wyjątkowym?

Szukasz pomocy psychologa bądź psychoterapeuty i zastanawiasz się, jak to o Tobie świadczy? Co pomyślą znajomi, jeśli się o tym ...