Temat wpisu

Dlaczego uważamy, że jesteś kimś wyjątkowym?

Szukasz pomocy psychologa bądź psychoterapeuty i zastanawiasz się, jak to o Tobie świadczy? Co pomyślą znajomi, jeśli się o tym dowiedzą? Może przemknęło Ci przez myśl, że korzystanie z porad psychologicznych lub terapii jest oznaką słabości albo porażki?

Być może obawiasz się…

Wiele osób przed zgłoszeniem się po pomoc psychologiczną odczuwa wstyd, obawy przed stygmatyzacją, wyśmianiem przez innych ludzi, a nawet krytyką i negatywną oceną przez samego psychologa. Często jednak tym, czego najbardziej się boimy, jest to, co myślimy o sobie samych. Ludzie doświadczający problemów w sferze psychicznej, nierzadko myślą o sobie “jestem jakiś nienormalny”, “jestem wariatem”, “jestem nieudacznikiem”, “jestem dziwny”, “co za wstyd, że sobie nie radzę”, “jeśli ktoś się dowie, to będę skończony”.

Tego typu przekonania są tak samo przykre, jak i nieprawdziwe. Ale najbardziej przykre jest to, że sporo osób tak o sobie myśli, kiedy ma jakiekolwiek problemy psychiczne i rozważa skorzystanie z profesjonalnego wsparcia. Boimy się, że rodzina lub znajomi będą na nas patrzeć jak na kogoś, kto nie zasługuje na poważne traktowanie, ludzie ze środowiska pracy, szkoły czy okolicy wytykać palcami. Te obawy wynikają z błędnego przekonania, że pomocy psychologa potrzebują wyłącznie ludzie chorzy umysłowo i że tego typu problemy są piętnem na całe życie. A przecież skoro kiedy choruje nasze ciało, to nie obawiamy się wizyty u lekarza i podzielenia się tą informacją z innymi ludźmi. Nikt się nie wstydzi, że choruje na grypę bądź cukrzycę i korzysta z pomocy specjalistów w wyleczeniu się. Nie obawiamy się też, że za parę lat ktoś nas z powodu tej niegdyś leczonej grypy wyśmieje.

Tak samo, jak czasem choruje nasze ciało, tak również psychika miewa swoje dolegliwości i kryzysy. I również ona zasługuje na poważne traktowanie i bezzwłoczne leczenie, kiedy zachodzi taka potrzeba. Psycholog nie będzie nas oceniał ani dziwił się, że mamy z czymś kłopot. Okaże zrozumienie i empatię i dołoży wszelkich starań, żeby pomóc nam jak najszybciej wygrać z problemami.

A co my w Sense sądzimy o Tobie?

Jesteś odpowiedzialny

Dbanie o zdrowie psychiczne oznacza wzięcie odpowiedzialności za siebie, swoje zdrowie, rozwój, szczęście nasze i naszych bliskich. Nasze zdrowie, nastrój, dojrzałość emocjonalna i jakość codziennego funkcjonowania wpływa nie tylko na nas, ale również na nasze dzieci, partnera, całą rodzinę, a także współpracowników i efekty naszej pracy. Nikt nie jest samotną wyspą, nasze życie splata się z życiem otaczających nas ludzi i wszyscy nawzajem mamy na siebie wpływ. Dbając o rozwój swojej osobowości i pokonywanie pojawiających się problemów, szczególnie w sferze psychicznej, przyczyniasz się do lepszej jakości życia swojego i bliskich. Nie czekasz, aż problemy znikną same, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jesteśmy z Ciebie dumni!

Mnóstwo ludzi doświadcza różnych zaburzeń, kryzysów i trudności psychicznych, ale nie wszyscy je leczą. Co się może stać, kiedy zlekceważymy nasze zdrowie i zrezygnujemy ze wsparcia psychologa, mimo że go potrzebujemy? Problemy mogą się pogłębiać, w skrajnych przypadkach doprowadzając do nieodwracalnych szkód, włącznie z ryzykiem samobójstwa. A ponieważ zdrowie fizyczne i psychiczne są ze sobą ściśle powiązane, może dojść do zakłócenia funkcjonowania naszego organizmu i licznych objawów somatycznych, takich jak bóle głowy, problemy trawienne, nowotwory, stany zawałowe itd. Zaburzone funkcjonowanie psychiczne, chociażby z powodu “niewinnego” kryzysu emocjonalnego, odbije się negatywnie na naszych relacjach z rodziną, partnerem, kontaktach społecznych i wykonywaniu obowiązków zawodowych. W efekcie możemy odczuć negatywne konsekwencje we wszystkich sferach naszego życia. Ale ponieważ to czytasz, to wierzymy, że nie dopuścisz do tego. A my jesteśmy tu po to, żeby Cię wesprzeć.

Jesteś mądry

Masz świadomość, że zdrowie psychiczne jest ważne i trzeba o nie dbać.
Niezależnie od tego, jakie stereotypowe określenia o osobach korzystających z porad psychologicznych można czasem usłyszeć, potrafisz myśleć samodzielnie i zdystansować się do potocznych komunikatów wątpliwej jakości. To Ty decydujesz, co jest dla Ciebie priorytetem i jakie kroki podejmiesz w walce o swoje zdrowie i szczęście.
Posiadasz gotowość do pracy nad rozwojem swojej osobowości, rozwijania umiejętności komunikowania się, budowania relacji i kształtowania dojrzałości emocjonalnej.

Łatwiej jest ulegać opiniom i oczekiwaniom naszego otoczenia niż podjąć wysiłek zweryfikowania czy są one słuszne i dobre dla nas na dłuższą metę. Wygodniej jest dopatrywać się przyczyn wszelkich naszych problemów w innych ludziach, sytuacjach, które nam się przytrafiają i w “złym i okrutnym świecie” niż zastanowić się, jaki my sami mamy wpływ na nasze życie i samopoczucie oraz co możemy zrobić dla poprawy naszej sytuacji. Łatwo jest znajdować wymówki i rezygnować z pracy nad sobą oraz zmagania się z trudnościami psychicznymi, szczególnie tymi, które wydają się barierą nie do przeskoczenia. Ale mądrzej jest poszukać sposobów na rozwikłanie problemów i wykorzystać każdą dostępną metodę, nawet jeśli żadna poprzednia nie zadziałała. Możemy pomóc Ci odnaleźć nowe skuteczniejsze rozwiązania i wskazówki do osiągnięcia Twoich celów. Posiadasz świadomość, że możesz zmienić swoje życie na lepsze i na tyle dojrzałości, aby przynajmniej spróbować. A to już bardzo wiele. Wierzymy w Ciebie i pomożemy Ci.

Jesteś silny

W obecnych czasach w mediach i szeroko pojętej kulturze mocno promowane są sukces, optymizm za wszelką cenę, doskonały wygląd, osiągnięcia, sprawne żonglowanie obowiązkami wynikającymi z różnych ról życiowych i nadążanie za bieżącymi trendami. Niestety często doścignięcie tych wzorców okazuje się nieosiągalne i może nam się wówczas wydawać, że jesteśmy słabsi lub gorsi od innych. Możemy doświadczać różnego rodzaju kryzysów, załamań nerwowych, wypalenia zawodowego lub czuć się przeciążeni natłokiem obowiązków, problemów i trudnych emocji. To zupełnie normalna reakcja i nie oznacza, że jesteśmy “beznadziejni” lub “do niczego”.

Niektórzy ludzie w trudnych okresach rezygnują z szukania sposobów na wyjście z kryzysu, poddają się, przestają się życiowo rozwijać. Ale nie Ty. Ty szukasz rozwiązań, nie poddajesz się, mimo trudności. Każdy ma prawo do chwil słabości, ale najważniejsze jest, by się w nich za bardzo nie rozgościć tylko szukać wyjścia. Tak jak potrafimy. Czasem potrzebna jest nam pomoc innych osób, również specjalistów, takich jak psycholog lub psychoterapeuta.

Być może jest Ci bardzo ciężko i czujesz, że ledwo dajesz radę. Ale nie poddałeś się i dziękujemy Ci za to. Pozwól sobie pomóc, nie zawsze musisz udźwignąć wszystko sam.

Jesteś odważny

Przyznanie się do słabości to akt odwagi. Wyciągnięcie ręki po pomoc również. Otwarcie się i opowiedzenie o swoich trudnych przeżyciach i przykrych uczuciach – tym bardziej.
Bo przecież często najbardziej wstydzimy przyznać się do słabości sami przed sobą. A Ty masz ten ważny krok już za sobą.

Skorzystanie z porady psychologa lub psychoterapii oznacza, że potrafisz przeciwstawić się napotykanym trudnościom, niezależnie od tego, czy pochodzą z zewnątrz, czy z wnętrza Ciebie.
Wiele osób woli mierzyć się ze swoimi problemami samodzielnie, mimo że nie są w stanie ich udźwignąć i ponoszą negatywne konsekwencje, tylko dlatego, że nie potrafią przełamać się i poprosić o pomoc. Często właśnie sięgnięcie po pomocną dłoń osoby odpowiednio do tego przygotowanej jest wyrazem odwagi i dojrzałości. Podjęcie decyzji o skorzystaniu z konsultacji psychologicznej może być niełatwe ale może się okazać dla nas zbawienne.

Być może krępuje Cię opowiadanie o swoich przeżyciach psychicznych komuś, kogo nie znasz, nie wiesz jak zacząć, jak poruszyć trudne tematy. To naturalne obawy i masz prawo otwierać się we własnym tempie. Nie martw się, psycholog zbuduje atmosferę bezpieczeństwa i zaufania i pomoże Ci stopniowo opisać istotę swoich problemów i znaleźć ich rozwiązanie.

Niezależnie od tego, co wydarzyło się w Twoim życiu – zawsze możesz zawalczyć o swoje zdrowie i szczęście. Jeśli Twoje problemy są na tyle skomplikowane, że nie wiesz jak sobie z nimi poradzić, warto sięgnąć po profesjonalną pomoc w osiągnięciu tego celu. Mierzenie się z problemami, zamiast czekania, aż same się rozwiążą, oraz korzystanie ze wsparcia, kiedy realnie go potrzebujemy, jest oznaką dojrzałej i odpowiedzialnej postawy.
Zasługujesz na szczęście i wierzymy, że osiągniesz ten cel.

Bo jesteś kimś wyjątkowym.

 

 

Podobne wpisy

Obalamy psychologiczne mity – czym naprawdę jest introwersja?

Myślisz, że jesteś introwertykiem? Zastanów się nad tym. W kulturze popularnej, w Internecie i lekkich czasopismach stworzony został mit introwertyka. ...

W jakich problemach można uzyskać pomoc psychologiczną online a w jakich zalecane jest wsparcie w stacjonarnym gabinecie?

Trudności natury psychicznej mogą dotknąć każdego z nas, szczególnie w czasie tak intensywnych przemian, jakie zaserwowała nam pandemia. Nawet osoby ...

Dlaczego uważamy, że jesteś kimś wyjątkowym?

Szukasz pomocy psychologa bądź psychoterapeuty i zastanawiasz się, jak to o Tobie świadczy? Co pomyślą znajomi, jeśli się o tym ...