Temat wpisu

Czy potrzebuję psychologa?

Doświadczanie trudności natury psychicznej nie jest zjawiskiem rzadko spotykanym. Trudno, o ile to w ogóle możliwe, znaleźć człowieka, który nigdy nie doświadczył kryzysu bądź problemów psychologicznych. Wielu z nas zmaga się z nimi latami, a niektórzy nawet całe życie. Niewykluczone, że nawet najbliższe nam osoby mierzą się z takimi trudnościami, a my o tym nie wiemy. Albo odwrotnie – to nas przytłaczają lęki, depresja, niska samoocena, natrętne myśli, nie radzimy sobie z emocjami, stresem albo z problemami w relacjach międzyludzkich, ale z nikim o tym nie rozmawiamy i za wszelką cenę staramy się nie okazać otoczeniu, że coś nam dolega. Zapewne jesteśmy świadomi tego, że istnieją różne formy wsparcia, którego może nam udzielić psycholog online bądź w stacjonarnym gabinecie, jednak podjęcie decyzji oraz konkretnych kroków, aby z takiego wsparcia skorzystać, może stanowić nie lada wyzwanie. 

 

Dlaczego wahamy się przed skorzystaniem ze wsparcia psychologicznego?

Być może Twoim rozważaniom zwrócenia się po pomoc do psychologa towarzyszą któreś z poniższych emocji bądź przekonań:

  • Obawy przed stygmatyzacją (“Psychologa potrzebują tylko chorzy psychicznie”, “A co, jeśli znajomi się dowiedzą i uznają mnie za nienormalnego lub nie zasługującego na poważne traktowanie?”)
  • Przekonanie, że inni ludzie radzą sobie świetnie bez porad psychologicznych, a skorzystanie z nich jest oznaką porażki lub nieudolności życiowej.
  • Wstyd, skrępowanie przed dzieleniem się z kimś sferą intymnych przeżyć psychicznych lub odkrywaniem swoich problemów, do których nawet sami przed sobą wolelibyśmy się nie przyznawać.
  • Obawy, że psycholog nas tak naprawdę nie zrozumie i nie dostaniemy takiej pomocy, jakiej rzeczywiście potrzebujemy.
  • Przekonanie, że opowiadanie o trudnościach osobistych obcej osobie jest “wywlekaniem problemów”, które należało pozostawić w zaciszu domowym.
  • Przekonanie, że nasze problemy są błahe lub nie zasługujemy na pomoc i nie powinniśmy robić wokół siebie zbędnego szumu ani zawracać głowy psychologowi.
  • Przekonanie, że szkoda wydawać pieniądze na terapię, skoro do tej pory jakoś żyliśmy bez niej.
  • Brak wiary w efekty terapii, poczucie rezygnacji “Mi już nic nie pomoże, nie warto szukać pomocy, bo to i tak nic nie da”, “Nawet jeśli coś się poprawi to tylko na krótką metę”

Takie przekonania mogą rzeczywiście zniechęcić do skorzystania z wsparcia psychologa. Nawet osobę, dla której takie wsparcie jest najbardziej potrzebne i mogłoby diametralnie poprawić jej sytuację życiową. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie one są błędne! 

 

Kto potrzebuje psychologa?

Psycholog lub psychoterapeuta zarówno pomagają poradzić sobie z kryzysami i poważnymi problemami psychicznymi, jak i pomagają stymulować i ukierunkować rozwój osobisty zdrowych osób. Kiedy zmagamy się z kłopotami “grubego kalibru”, takimi jak depresja wraz z myślami samobójczymi, zaburzenia osobowości, silne stany lękowe czy choroby psychiczne, pomoc psychologiczna (jeśli to konieczne stosowana równolegle z leczeniem psychiatrycznym) jest nieodzowna i może diametralnie poprawić nasz stan emocjonalny i jakość funkcjonowania życiowego, a nawet uratować nam życie. Ale kiedy nie doświadczamy aż tak poważnych problemów, a jednak czujemy, że do poczucia pełnego dobrostanu i satysfakcji z życia nadal wiele nam brakuje, zwrócenie się o pomoc do odpowiedniego specjalisty będzie właściwym rozwiązaniem. W każdych okolicznościach, kiedy czujemy, że nie radzimy sobie z emocjami, sytuacja nas przerasta bądź nasze życie utknęło w martwym punkcie, warto poszukać profesjonalnego wsparcia i nie obawiać się, że nasze problemy mogą dla kogoś wydawać się błahe. To, co dla jednej osoby jest banalne, dla innej może być barierą nie do przeskoczenia, o ile nie uzyska ona odpowiedniej pomocy. 

 

Czy zgłoszenie się po poradę psychologiczną oznacza życiową porażkę?

Wręcz przeciwnie! Jest to wyraz odpowiedzialności i odwagi, a nie słabości. Wielu ludzi doświadcza problemów psychologicznych, ale tylko niektórzy odpowiednio wcześnie podejmują działania aby sobie z nimi poradzić, zanim w ich życiu pojawią się poważne konsekwencje. Niestety sporo osób próbuje uporać się samodzielnie z problemami, które przekraczają posiadane przez nich zasoby radzenia sobie, bądź wybierają niewłaściwe metody. W efekcie problemy pogłębiają się, pojawiają się coraz większe kłopoty w życiu rodzinnym, zawodowym, uzależnienia a nawet próby samobójcze. Według raportów GUS i statystyk policyjnych w Polsce każdego roku śmiercią samobójczą ginie ponad 5 tysięcy osób (z czego około 85% to mężczyźni). To jest jedyna sytuacja, kiedy już niczego w życiu nie da się naprawić. Każde nasze działanie, które zapobiegnie takiemu obrotowi spraw jest ogromnym sukcesem i możemy być z siebie dumni, że robimy co w naszej mocy, żeby naprowadzić koleje naszego losu na właściwe tory. A nawet jeśli tak poważne zagrożenie nas nie dotyczy, ale jednak czujemy, że życie nie daje nam poczucia spełnienia, przestaliśmy się rozwijać, nasze relacje z bliskimi nie są satysfakcjonujące a emocje nas przytłaczają, to każdy wysiłek włożony w pokonanie tych trudności jest powodem do dumy.

 

Czy psycholog mnie zrozumie i realnie pomoże?

Każdy człowiek jest unikalny a jego historia niepowtarzalna. Nie da się w pełni przekazać myśli i odczuć drugiej osobie. Jak więc ktoś taki jak psycholog może nas naprawdę zrozumieć i dobrać adekwatną formę pomocy? Różnimy się, jednak poszczególne mechanizmy psychiczne działają na podobnych zasadach u wszystkich ludzi i da się wychwycić charakterystyczne schematy i wzorce funkcjonowania. Wykwalifikowany psycholog bądź psychoterapeuta posiada wiedzę i doświadczenie pozwalające dostrzec te wzorce i zaplanować działania, które istotnie poprawią funkcjonowanie osoby. 

 

Dlaczego warto otworzyć się przed psychologiem?

Psycholog to ktoś, kto nie będzie nas oceniał ani dziwił się, że z czymś sobie nie radzimy. Żadne z przeżywanych przez nas emocji nie będą dla niego zaskoczeniem. Jako specjalista spojrzy z dystansem na naszą sytuację, czego najprawdopodobniej nie byłby w stanie zrobić ktoś z naszej rodziny czy znajomych z uwagi na różnego rodzaju powiązania osobiste. Dodatkowo praca psychologa jest objęta tajemnicą zawodową i kodeksem etycznym, więc nie musimy obawiać się, że nasze intymne sprawy zostaną komukolwiek wyjawione. Wiele z problemów, które wydają się nam zbyt wstydliwe czy dziwne, żeby komukolwiek się do nich przyznać, okazuje się dotyczyć nie tylko nas. Doświadczenie empatii i zrozumienia dla naszych przeżyć i emocji może być pierwszym krokiem do odczucia realnej zmiany na lepsze. 

 

Czy warto inwestować w terapię psychologiczną?

A gdyby się okazało, że szczęśliwe, zdrowe i pełne sensu życie jest dla Ciebie osiągalne? Czy da się zmierzyć jego wartość? A jeśli się okaże, że problemy, które teraz wydają Ci się nie do udźwignięcia, mogą się stopniowo zmniejszać aż wreszcie zdobędziesz nad nimi pełną kontrolę? Wyobraź sobie, że krok po kroku, własnymi siłami, z odpowiednim wsparciem, to osiągasz. Wprowadzenie realnych i, co najważniejsze, trwałych zmian na lepsze w Twoim życiu jest możliwe i nigdy nie jest za późno, żeby zacząć. Zasługujesz na to, żeby zawalczyć o swoje zdrowie i szczęście. Pomożemy Ci.

 

Podobne wpisy

Obalamy psychologiczne mity – czym naprawdę jest introwersja?

Myślisz, że jesteś introwertykiem? Zastanów się nad tym. W kulturze popularnej, w Internecie i lekkich czasopismach stworzony został mit introwertyka. ...

W jakich problemach można uzyskać pomoc psychologiczną online a w jakich zalecane jest wsparcie w stacjonarnym gabinecie?

Trudności natury psychicznej mogą dotknąć każdego z nas, szczególnie w czasie tak intensywnych przemian, jakie zaserwowała nam pandemia. Nawet osoby ...

Dlaczego uważamy, że jesteś kimś wyjątkowym?

Szukasz pomocy psychologa bądź psychoterapeuty i zastanawiasz się, jak to o Tobie świadczy? Co pomyślą znajomi, jeśli się o tym ...